Kitesurfing – ile to kosztuje?

Kitesurfing to ślizg po wodzie na desce wyposażonej w specjalistyczny latawiec zamocowany na czterech lub pięciu linkach w zależności od rodzaju sprzętu. Ten najłagodniejszy z ekstremalnych sportów istnieje już od ponad trzydziestu lat, kiedy to pierwsi kitesurferzy próbowali swoich sił na wybrzeżach Stanów Zjednoczonych. 

Nauka w Polsce

Gdyby nie warunki pogodowe Polska byłaby ze swoją zatoką Pucką i półwyspem Helskim jednym z najdoskonalszych miejsc do uprawiania opisywanego sportu. Mimo tej sytuacji Polacy nie tracą motywacji i uczą się kitesurfingu podróżując ze sprzętem po całym świecie. Praktyka ta zaowocowała powstaniem wielu polskich szkół w różnych miejscach na kuli ziemskiej – można uczyć się tego sportu w języku polskim na przykład na Cyprze, w Egipcie, w Brazylii, czy też w Wietnamie.

Potrzebny sprzęt

Aby rozpocząć przygodę z kitesurfingiem trzeba zaopatrzyć się w niezbędny komplet sportowy. W jego skład wchodzi deska ze specjalnymi wgłębieniami na stopy, latawiec z linkami, drążek do trzymania linek o nazwie bar oraz przyczepiany do drążka hak na trapezie umieszczonym wokół pasa. Dodatkowo trzeba koniecznie pamiętać o zabezpieczeniu przed zgubieniem sprzętu – jest to niezbyt długa elastyczna linka o nazwie leash, która łączy trapez z barem i w razie przypadkowego odpięcia haku nie pozwala latawcowi na odpłynięcie wraz z resztą osprzętu. 

Oprócz oczywistego sprzętu należy zaopatrzyć się w specjalistyczne ubranie, które pozwoli na maksymalne skupienie się na wykonywanych czynnościach. Kombinezon z pianki, kask, okulary przeciwsłoneczne, szorty i krem z filtrami – to wystarczy.

Aby zacząć ślizgać się na wodzie przy pomocy latawca trzeba wydać około 5000-6000 zł i koniecznie zdać się przy zakupie każdego elementu na osobę bardziej doświadczoną w temacie. Na sam początek warto zdecydować się na przedmioty używane, ponieważ ciężko jest zdecydować o tym, co lubi się robić na wodzie najbardziej, skoro nie wiadomo, co w ogóle uczniowi wyjdzie. Każdorazowo warto pieczołowicie zaplanować wydatek i nie dać się namówić na najdroższy sprzęt, który może się okazać zupełnie nieużyteczny po pierwszym sezonie nauki.

Dla kogo?

Kitesurfing nie jest sportem bardzo wymagającym i może się nim zainteresować nawet dziecko od 10 roku życia, jednak to nie do końca o ten wiek chodzi – ważniejsza jest waga, zdolność koncentracji i umiejętności psychoruchowe dziecka lub dorosłej osoby. To samo się ma jeśli chodzi o osoby starsze – jeśli czują się na siłach i pozostają przy swojej pełnej sprawności o nie ma potrzeby ograniczania się przy tego rodzaju sporcie.

Ogromna satysfakcja przychodzi do ucznia już nawet po 10-12 h nauki jazdy na wodzie, a umiejętność zwrotów i jako takiej równowagi na wodzie to już coś, co wprawia w zachwyt. Zwykle podstawowy kurs trwa właśnie mniej więcej tyle czasu i po tym okresie widać już, czy osoba jest zainteresowana tego rodzaju spędzaniem czasu wolnego. Warto zdecydować się na ten sport nawet, jeśli na sam początek będzie potrzebna pożyczka na hobby.

Powrót do artykułów