Czym jest kredyt odnawialny – poznaj jego wady i zalety

Nie zawsze jesteśmy w stanie pozwolić sobie na zakup wymarzonej rzeczy. Zarobki, jak również zobowiązania finansowe, które mamy, nie zawsze pozwalają nam na dokonanie zakupu, o którym marzymy. Czy jednak jest jakieś wyjście z takiej sytuacji? Co możemy zrobić, aby jednak móc sobie pozwolić na zakup np. nowego telewizora czy na wyjazd na wakacje z rodziną? Jednym z najprostszych rozwiązań, jest złożenie wniosku o kredyt odnawialny. Czym jednak on jest? Jakie są jego zalety, a jakie wady? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Przede wszystkim – czym dokładnie jest kredyt odnawialny?

Zanim przejdziemy do szczegółowej odpowiedzi na pytania związane zarówno z wadami, jak i zaletami kredytu odnawialnego, warto zwrócić uwagę na to, czym dokładnie taki kredyt jest. Najprościej rzecz ujmując, kredyt odnawialny to nic innego, jak pewna kwota pieniędzy, która jest do dyspozycji na naszym koncie, kiedy nasze bieżące środki finansowe się kończą. Można go porównać do swego rodzaju debetu. Podobnie jak w przypadku debetu, kredyt odnawialny należy spłacać każdego miesiąca. Oczywiście, nie musimy każdego miesiąca wykorzystywać całej jego kwoty. Ważne jest jednak to, aby spłacić zobowiązania kredytowe dokładnie tego dnia, który został ustalony podczas zawierania umowy kredytu odnawialnego.

Zalety kredytu odnawialnego

W momencie, kiedy dysponujemy stałym źródłem dochodu, tak naprawdę nie musimy się bać o to, że nie będziemy w stanie spłacić naszego zobowiązania związanego z kredytem odnawialnym. W momencie wpływu pieniędzy na konto, kredyt spłaca się automatycznie. Ważne jest jednak to, aby wpływ pojawiał się on przed datą spłaty kredytu. To pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych chociażby z naliczeniem odsetek kredytowych wynikających z przekroczenia terminu płatności. Dobrze jest mieć ten fakt na uwadze, kiedy rozważamy podjęcie decyzji związanej ze złożeniem wniosku o kredyt odnawialny.

Wady kredytu odnawialnego – na co trzeba uważać?

W momencie, kiedy decydujemy się na podpisanie umowy o udzielenie nam kredytu odnawialnego, musimy być bardzo świadomi tego, jakie realnie są nasze comiesięczne wpływy oraz jak przedstawia się wysokość naszych zobowiązań finansowych, które musimy uiszczać co miesiąc. Nie można w żadnym wypadku dopuścić do sytuacji, w której kredyt odnawialny będzie naszym jedynym źródłem finansowym. Musimy mieć bowiem na uwadze to, że umowa na taki kredyt zawierana jest na indywidualnie określany czas. Dlatego też należy skrupulatnie przeanalizować to, o jaką kwotę kredytu odnawialnego wnioskujemy. Tylko w ten sposób będziemy w stanie ustrzec się przed narastającymi zobowiązaniami, które znacząco przekraczają nasze możliwości finansowe.

Pamiętając o wszystkich, przedstawionych w powyższym artykule aspektach związanych z udzieleniem kredytu odnawialnego, z pewnością będziemy w stanie wybrać najlepszą dla nas opcję. Kredyt odnawialny może być bardzo dobrym, dodatkowym źródłem finansowania naszych potrzeb.

Powrót do artykułów