Jak wybrać dobry plecak dla dziecka?

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż wybór plecaka dla dziecka. Po prostu wchodzimy do sklepu, wybieramy ten z wizerunkiem ulubionej postaci pociechy, płacimy i wychodzimy. Jednak dobry plecak dla dziecka to nie zawsze ten kolorowy i o nowoczesnym wyglądzie. Warto zadbać przede wszystkim o wygodę ucznia. Oto kilka wskazówek, jak podjąć dobrą decyzję przy zakupie plecaka.

Plecak, a może tornister?

Dla pierwszoklasisty najlepszym wyborem będzie usztywniany tornister. Zadba o prawidłowe ustawienie młodego kręgosłupa oraz nieco zredukuje obciążenie pleców dziecka. Niektóre modele posiadają kółka, co znacznie ułatwia korzystanie po włożeniu do niego ciężkich podręczników. Gdy jednak maluch dorasta, może przejawiać coraz większą niechęć do „dziecinnego” tornistra. Wtedy przychodzi czas na plecak. Warto szukać takiego z profilowanymi plecami i miękkimi naramiennikami. Zwróćmy uwagę na to, jak leży on na plecach dziecka. Dolna krawędź plecaka powinna stykać się z kością miedniczną, górna – znajdować się na wysokości ramion, a cała konstrukcja nie może być od nich dużo szersza. Paski podtrzymujące plecak na ramionach powinny mieć łatwą w obsłudze regulację o szerokim zakresie. Sprawdźmy również, czy plecak dla dziecka przylega w całości do jego pleców.

Waga ma znaczenie

Warto pamiętać, że do ogólnej wagi plecaka dojdą jeszcze podręczniki, zeszyty i cały ekwipunek szkolny, który często do lekkich nie należy. Dlatego wybierzmy model jak najlżejszy i najwygodniejszy dla młodego ucznia. Wskazówka: waga zapakowanego plecaka nie może przekraczać 10% wagi dziecka, które go nosi. W równomiernym rozłożeniu ciężaru pomogą nam przeróżne schowki i kieszonki, w których można rozmieścić przybory tak, by uchronić kręgosłup dziecka przed skrzywieniem.

Dla młodego odkrywcy

Wrodzona ciekawość dzieci i ich chęć do zabawy nierzadko oznaczają dla plecaków oraz tornistrów prawdziwą szkołę przetrwania. Dobrym ruchem jest więc zadbanie, by zakupiony plecak przeszedł każdy dziecięcy „test wytrzymałości”. Jednym z najważniejszych kryteriów jest wodoodporność. Przydatne okaże się także wzmocnione i usztywnione dno, które wytrzyma twarde lądowania na szkolnych podłogach.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Jesienią i zimą dni stają się krótsze. Oznacza to, że nierzadko nasze dziecko będzie wracać do domu już po zmroku lub wychodzić do szkoły w szare, ciemne poranki. Warto zadbać o jego widoczność na drodze, wybierając plecak z elementami odblaskowymi.

Wybór plecaka to niezwykle ważna decyzja. Odpowiednio dobrany, pomoże dziecku zachować zdrowy kręgosłup, wpłynie na jego bezpieczeństwo i pozwoli bez przeszkód korzystać z uroków dzieciństwa, jakim jest dobra zabawa. Warto co prawda uwzględnić zdanie dziecka, kupując plecak w jego ulubionym kolorze lub z wizerunkiem ukochanej postaci z kreskówki, lecz jego komfort i nasz spokój zawsze są na pierwszym miejscu.

Powrót do artykułów